Maria Montessori – Google świętuje 142 urodziny twórczyni systemu wychowania dzieci

Maria Montessori stworzyła znany na świecie system wychowania dzieci w wieku przedszkolnym. Była też pierwszą we Włoszech kobietą, która została lekarzem.

Maria Montessori (ur. 31 sierpnia 1870 r. w Chiaravalle we Włoszech, zm. 6 maja 1952 r. w Noordwijk, w Holandii.) była pierwszą kobietą we Włoszech, która została lekarzem. Znana jest jednak głównie ze stworzonej przez siebie metody wychowania dzieci w wieku przedszkolnym. Jej zdaniem dotychczasowy system szkolny tłumił naturalną aktywność dzieci, i nie pozwalał im rozwijać się spontanicznie i twórczo.

Koncepcja wychowania Marii Montessori obejmuje rozwój dziecka od narodziń po wiek dorosły. Stworzony przez nią system wychowania skierowany jest bezpośrednio na dziecko i jego potrzeby,aktywność, spontaniczność,wszechstronny rozwój oraz dążenie do niezależności od dorosłych. Dzięki przestrzeganiu zasad pedagogicznych Montessori indywidualizacji, samodzielności oraz wolności i swobody działania, dokonuje się proces przystosowania dziecka w społeczeństwo i jego kulturę.

Pierwsze przedszkole, działające na zasadach, które Maria Montessori stworzyła, otworzyła oczywiście ona sama. Casa Dei Bambini, czyli Dom Dzieci powstał w 1907 r.

Maria Montessori urodziła się dokładnie 142 lata temu. Z tej okazji Google, tradycyjnie już serwuje wszystkim swoim użytkownikom okazjonalne Google Doodlem, w którym wykorzystano charakterystyczne dla metody Montessori pomoce i zabawki edukacyjne.

fot. Google, Wikimedia Commons
źródło: http://www.komputerswiat.pl